Kočka

 

Péče o kotě


V první řadě je nutné si kotě prohlédnout, zda je veselé, hraje si, má čistou srst, neteče mu z očí nebo nosu a nemá průjem. Mezi nejčastější problémy, se kterými se můžete setkat, jsou škrkavky, blechy a ušní svrab. Všechny tyto problémy jsou snadno zjistitelné a také relativně snadno léčitelné.

 

Škrkavky – vnitřní parazité, žijící ve střevech. Kotě se nakazí pitím mateřského mléka. Projevuje se průjmy, soudkovitým bříškem. Léčba spočívá v podání antiparazitika, a to jednak ve formě pasty, prášku, nebo spotu aplikované na kůži mezi lopatky.

 

Blechy – vnější parazité rezavé barvy, velikosti několika mm, čile se pohybující v srsti. Na kůži zvířete nemusíte dospělé jedince najít, ale podezření můžete mít při nadměrném škrábání a neklidu zvířete, a také podle přítomnosti blešího trusu v srsti, který vypadá jako černá zrníčka, která se na papíře po zakápnutí vodou rozpustí a zbarví do červena. Tento problém se dá snadno vyřešit podáním preparátu proti blechám ve formě spreje nebo spotů.

 

Ušní svrab – onemocnění způsobené zákožkami svrabovými. U zvířete pozorujeme nadměrnou tvorbu suchého černého mazu ve vnějších zvukovodech, který vypadá jako „kávová sedlina“. Kotě také může klepat hlavou a škrábat si uši. I na tento zdravotní problém je na trhu řada preparátů, a to hlavně ve formě pipet. Spousta výrobců již přišla i s kombinovanými preparáty, které postihnou všechny tři výše uvedené problémy.

 

Mezi další velice časté onemocnění, se kterým se můžete setkat téměř u každého kotěte, je chlamydiová infekce. Jedná se o bakteriální onemocnění, projevující se výtokem z očí a z nosu, celkovou slabostí a zvýšenou teplotou. Toto onemocnění se dá diagnostikovat stěry z nosu a očí a serologicky a léčí se celkovým podáváním antibiotik. Proti tomuto onemocnění se kotě dá také naočkovat. Přestože je toto onemocnění přenosné na člověka a majitelé by měli při podezření na tuto chorobu dodržovat přísnější hygienická pravidla při manipulaci se zvířetem, projevuje se nejčastěji mírnými záněty spojivek a majitel mnohdy ani neví, že tímto onemocněním trpí.

 

K méně obvyklým onemocněním patří komplex virové leukémie (FeLV, FIV). Jedná se virové onemocnění, postihující imunitní systém zvířete. Choroba se projevuje klinickými příznaky až v pozdějším věku a u zvířete dochází k postupnému zhoršování zdravotního stavu, zvíře těžko zvládá banální choroby. Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, nelze toto vyléčit, pouze se dají zmírňovat projevy choroby. Proti kočičí virové leukémii existují na trhu vakcíny, ale lze očkovat pouze zvířata zdravá. Tato choroba se přenáší slinami při vzájemných kocouřích potyčkách, proto je tato kategorie koček neohroženější.

 

Takže až si to chlupaté klubíčko přivezete domů, domluvte si návštěvu u veterináře. Ten Vám kotě prohlédne, doporučí nejvhodnější odčervovací a eventuálně odblešovací program a navrhne vhodné základní vakcinační schéma, které si po vzájemné domluvě můžete nechat rozšířit o výše zmiňované choroby.

 

Problematika - srdeční selhávání, nádorová onemocnění, obezita, epilepsie a zubní kámen je popsána v sekci pes.